پایگاه تحلیلی خبری دقیانوس - انعکاس اخبار شهرستان جیرفت |daqianus.com

 
 
مدیر ملی مبارزه با گرد و غبار کشور:

جازموریان و جنوب کرمان منشاء گرد و غبار بندرعباس

۸ آذر ,۱۳۹۵ ساعت: ۲۲:۲۴
کد مطلب : 60755 پرینت
 

مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: جریان باد شمال به جنوب منجر به فعال شدن کانون جنوب کرمان و جازموریان و گرد و غبار در بندرعباس شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دقیانوس ما ، ضیاء الدین شعاعی مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار با بیان اینکه منشاء اصلی گرد و غبار شکل گرفته در استان هرمزگان که به ویژه بندرعباس را از روز شنبه گذشته تحت تاثیر قرار داد و تا روز چهارشنبه ادامه پیدا کرد، داخلی است، گفت: بر اثر پدیده ناپایداری هوا در کشور  که کانون های داخلی جنوب کرمان و جازموریان را فعال کرد، پدیده گرد و غبار در جنوب کشور رقم خورد.
وی با اشاره به بارش برف و باران در شمال، شمال شرق، غرب و حتی مرکز ایران بر اثر ناپایداری هوا، اظهار کرد: این ناپایداری در مناطق شرقی کشور منجر به شکل گیری طوفان های بادی از شمال به سمت جنوب شد.
شعاعی سرعت این طوفان ها را ۷۰ تا ۸۰ کیلومتر در ساعت اعلام کرد و افزود: همین موضوع منجر به شکستگی درختان و ایجاد مشکل ترافیک در بندرعباس شد که البته در ادامه با استمرار این پدیده شاهد شکل گیری طوفان گرد و غبار از جنوب کرمان و منطقه جازموریان و رسیدن آن به هرمزگان و بندرعباس بودیم.
مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار ادامه داد: اگرچه پدیده گرد و غبار از روز شنبه استان را تحت تاثیر قرار داد اما غلظت آلاینده های گرد و غبار از روز یکشنبه با رسیدن به ۲۰۰ تا ۲۵۰ میکروگرم بر متر مکعب افزایش یافت و در نهایت همانطور که پیش بینی شده بود با شدت گرفتن پدیده در روز دوشنبه شاهد افزایش این اعداد به ۷۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم بر متر مکعب بودیم.
وی با اشاره به تصمیم مدیریت استان برای تعطیلی روز دوشنبه و سه شنبه در استان، گفت: این تصمیم بر اساس پیش بینی های صورت گرفته مبنی بر افزایش گرد و غبار بود که با غلظتی حدود ۴ الی ۵ برابر حد مجاز تا روز چهارشنبه بعدازظهر ادامه پیدا کرد و در نهایت با بارش باران در کرمان و هرمزگان مجدد به سطح کمتر از ۱۰۰ میکروگرم بر متر مکعب بازگشت.
این مقام مسئول با بیان اینکه با توجه به شرایط منابع آبی، همچنین استمرار خشکسالی در کشور، تکرار این پدیده بر اثر ناپایداری هوا دور از ذهن نیست، گفت: جریان باد شمالی در استان کرمان می تواند با فعال کردن کانون های مستعد جنوب کرمان و تولید گرد و غبار هر دو استان کرمان و هرمزگان را تحت تاثیر قرار دهد.
به گفته شعاعی، احیاء جازموریان و تثبیت مناطق تولید گرد و غبار به ویژه در ریگان و فهرج (جنوب کرمان) از جمله اقدامات بسیار ضروری برای مقابله با کانون های داخلی در آن حوزه است.
مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار اشاره ای هم به دستور معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای تشکیل کمیته احیاء جازموریان داشت و اظهار کرد: به دلیل مدیریت منابع آبی توسط وزارت نیرو این کمیته باید با ابتکار عمل این وزارتخانه و همکاری سایر دستگاه ها شکل بگیرد.
وی با ذکر یک نمونه اقدام موثر، گفت: به طور نمونه منطقه قلعه گنج با همت بنیاد مستضعفان و رواج کشاورزی نوین و کشت گلخانه ای موفق به کنترل مصرف آب، افزایش تولید و کاهش مصرف حق آبه تالاب شد.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: وزارت نیرو نیز باید با همکاری سایر دستگاه های متولی همچون وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری نسبت به احیاء تالاب جازموریان و مناطق حومه از طریق کاهش نیاز به منابع آبی اقدام کند و البته این موضوع نیازمند عزم و ارداه ملی و تخصیص و تامین اعتبار از سوی دولت است.
شعاعی اشاره ای هم به وظیفه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به عنوان متولی موضوع مقابله با پدیده گرد و غبار داشت و اظهار کرد: در صورت تامین اعتبار، سازمان ها جنگل ها می تواند نسبت به تثبیت و آغاز عملیات زمینی در مناطق مستعد تولید گرد و غبار در اطراف جازموریان و به طور کلی کرمان اقدام نماید که بی شک تاثیر بسیاری در کاهش طوفان های گرد و غبار با منشاء داخلی خواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه این اقدامات در بلند مدت نتایج مثبتی به همراه دارد، تصریح کرد: مطابق پیش بینی های سازمان هواشناسی کشور انتظار می رود امسال به لحاظ بارش، شاهد سالی خشک تر از پارسال باشیم و از این رو فعال شدن کانون های مستعد گرد و غبار داخلی دور از انتظار نیست.

انتهای پیام/

 
 
اشتراک در تلگرام اشتراک در واتس اپ اشتراک در فیسنما داغ کن - کلوب دات کام اشتراک در افسران پرینت
عناوین مرتبط
 
 

*

آخرین عناوین
پربیننده ترین
پربحث ترین

 
 

You need to log in to vote

The blog owner requires users to be logged in to be able to vote for this post.

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.