پایگاه تحلیلی خبری دقیانوس - انعکاس اخبار شهرستان جیرفت |daqianus.com

 
 

مشکلات حاشیه‌نشینی و محرومیت در جیرفت

۲۴ آذر ,۱۳۹۵ ساعت: ۰۱:۵۷
کد مطلب : 61111 پرینت
 

اهالی روستای نارجوئیه ۳ سال است که با مشکلات متعدد دست و پنجه نرم می‌کنند و از امکانات اولیه محروم هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دقیانوس ما ،این روزها حاشیه‎نشینی شهرها مشکلات زیادی دارد و موجب به بار آمدن هزینه‎های گزافی می‎شود.

در شهرستان جیرفت چند سالی است که در جوار روستای نارجوئیه افرادی از روستاهای توابع جیرفت زمین‎هایی خریداری و اقدام به ساخت خانه کردند.

این روستا با مشکلاتی مانند آب آشامیدنی و برق مواجه شده است و به همین دلیل گاه‎گاهی مسؤولان شهرستان در این روستا حضور پیدا کردند.

اما برای رفع مشکلات این روستاییان هنوز هیچ اقدام اساسی صورت نگرفته است و می‎طلبد، زمینه‎ای فراهم شود تا مشکلات به وجود آمده، سبب کوچ این ساکنان به منطقه‎ای دیگر نشود.

بی‎توجهی‎ها داد اهالی نارجوئیه را در آورده است

اهالی این روستا از این مشکل نگران هستند که بعد از خرید زمین اقدام به ساخت خانه کردند، اما هیچ یک از مسؤولان اعم از دادستان، فرماندار، سازمان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و آبخیزداری هیچ اقدامی منوط بر اینکه این زمین‎ها را تغییر کاربری داده تا از زمین کشاورزی به مسکونی تبدیل شوند، انجام ندادند.

حالا که حدود سه سال از این مسأله می‎گذرد و خانه‎ها کامل ساخته شده است، مردم روستا برای دریافت امتیاز آب و برق به امور آب و فاضلاب روستایی و امور برق مراجعه می‎کنند، اما هیچ اقدامی در قبال درخواست آن‎ها صورت نمی‎گیرد.

همچنین آن‎ها پس از مراجعه به فرمانداری شهرستان با پاسخ لزوم تغییر کاربری مواجه می‎شوند تا بتوانند آب و برق دریافت کنند.

بعضی از مردم هم که برای تغییر کاربری به نهادهای ذیربط مراجعه کردند، دوباره با درهای بسته روبه‎رو شده و هیچ جواب قانع کننده‎ای دریافت نکردند.

باید گفت، مردم ولی‎نعمتان این مملکت هستند، اما مسؤولان شهرستان پس از سه سال نتوانستند، این مشکل را در شهرستان رفع کنند.

یکی از ساکنان نارجوئیه در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: مردم روستا به صورت غیر مجاز اقدام به وصل انشعاب آب آشامیدنی خود به آب روستای نارجوئیه  کردند، اما هر ماه چند بار این انشعاب‎ها توسط مأموران امور آب و فاضلاب روستایی جمع‎آوری می‌شوند و دوباره بعد از رفتن مأموران توسط روستاییان وصل می‎شوند و این کار سه سال است که همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه هیچ اقدامی طی سه سال اخیر در دولت تدبیر و امید برای مشکل آب و برق روستا انجام نشده است، بیان داشت: گاه‎گاهی در همین روستا دیده می‎شود که برق آن نیز با همین مشکل مواجه است.

ایرج بهمنی یکی دیگر از ساکنان این روستا به خبرنگار فارس گفت: در این روستا نیز مشکلات دیگری از جمله نبود امکانات ورزشی، فضای تحصیلی مناسب و طرح هادی از مشکلات اساسی مردم نارجوئیه است.

یکی دیگر از روستاییان نیز با توجه به مشکلات آب و برق روستا اظهار داشت: ما هنگامی که برای گرفتن امتیاز برق به امور برق مراجعه می‎کنیم، می‎گویند بروید از شهرداری نامه بیاورید و هنگامی که به شهرداری مراجعه می‎کنیم، اذعان می‎دارند، نارجوئیه روستا و دارای دهیاری است و از خدمات شهری استفاده نمی‎کند.

وی افزود: دوباره به اداره برق مراجعه کرده و دلیل شهرداری را برای آن‎ها بازگو می‎کنیم، اما دیگر پاسخگو نیستند، سپس به فرمانداری مراجعه می‎کنیم، اما باز هم بی‎فایده است.

این روستایی تصریح کرد: با وجود اینکه درمیان این اهالی خانواده‎های جانباز، ایثارگر و شهید حضور دارد، دیگر هیچ اقدامی جز قطع کردن برق و آب این روستاییان از طرف مسؤولان صورت نمی‎گیرد.

روستاییان در این روستا نیز حرف جالبی هم داشتند و می‎گفتند، چرا هنگامی ما اقدام به ساخت خانه می‎کردیم، مسؤولان نگفتند، تغییر کاربری دهید، اما هم‎اکنون که مردم روستا نیاز به آب و برق دارند، یاد تغییر کاربری افتادند.

آبرسانی با اجرای زیرساخت‎ها ممکن می‎شود

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان جیرفت در زمینه مشکلات آب این روستا اظهار داشت: از کوچه خیبر ۱۱ روستای نارجوئیه به طرف فرودگاه منازل پروانه ساختمانی ندارند و خارج از محدوده هستند.

اگر دهیار و مسؤولان شهرستان پروانه ساخت و زیرساخت‎های این قسمت از روستا را مهیا کنند، این اداره برای دادن امتیاز آب هیچ مشکلی ندارد و به صورت جدی آن را پیگیری می‎کند.

هوشنگ سنجری عنوان کرد: در ماه چند بار مأموران آبفا برای جمع‎آوری انشعاب‎های غیر مجاز در این قسمت از روستا حضور پیدا می‎کنند، اما با مشکلاتی مواجه می‎شوند.

وی گفت: هنگام حضور مأموران در روستا با ابراز تأسف با برخورد فیزیکی مردم مواجه می‎شوند و اجازه نمی‎دهند، این کار انجام گیرد.

سنجری خاطرنشان کرد: در واقع هم برای مردم و هم آب و فاضلاب قطع و وصل کردن این انشعاب‎های غیرمجاز هزینه‎هایی در بر دارد، بنابراین باید این کار به صورت ریشه‎ای رفع شود.

ساختمان‎های احداثی نارجوئیه روی اراضی کشاورزی است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جیرفت در مورد مشکل تغییر کاربری اراضی روستای نارجوئیه اظهار داشت: از زمانی که مدیریت این اداره را پذیرفتم، یکی از دغدغه‎های مجموعه مشکل روستای نارجوئیه بود که قسمتی از آن تغییر کاربری اراضی کشاورزی به مسکونی ندارد.

علی سالاری اضافه کرد: جلسه‎های متعددی هم در این زمینه گرفته شد و براساس قانون مصوب مجلس در سال ۸۷ جهاد کشاورزی موظف به حفظ اراضی کشاورزی است.

وی بیان داشت: اراضی همجوار روستای نارجوئیه از خیبر ۱۱ به سمت فرودگاه به شرکت احیا اراضی واگذار شده و این شرکت زمین‎های ۵۰ قصبی را با عنوان باغچه تقسیم و به مردم واگذار کرده است.

سالاری تصریح کرد: برای ما مجهول است که این اختیارها را چه کسی به شرکت احیا اراضی کشاورزی داده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جیرفت اظهار داشت: این اختیار را قانونگذار نداده است و ما به عنوان جهاد کشاورزی و مردم در مقابل عمل انجام شده، قرار گرفتیم.

وی افزود: در سال گذشته بعد از بازدید انجام شده از اراضی، قرار شد تا جایی که خانه ساخته شده است به صورت علی‎الحساب مردم دست نگه دارند که این مشکل در جلسه مطرح و رفع شود.

سالاری عنوان کرد: از مردم درخواست می‎شود که با همکاری بنیاد مسکن و جهاد کشاورزی زمینه‎ای فراهم کنند تا برای این مشکل چاره جویی شود.

—————————–

گزارش از: ایمان ابراهیمی

انتهای پیام/

 
 
اشتراک در تلگرام اشتراک در واتس اپ اشتراک در فیسنما داغ کن - کلوب دات کام اشتراک در افسران پرینت
عناوین مرتبط
 
 
  1. فرزاد گفت:

    آقای سالاری ، مدیر محترم ظاهرا فراموش کردند که گذشته هم در دوره ای خودش مدیر کشاورزی بوده است و خیلی از این واگذاری های کناره ها و اطراف شهر علی الخصوص به کارمندان و با نفوذها در دوره ایشان بوده است .

  2. محمد گفت:

    سلام
    ۳۰ درصد این حاشیه نشینها عشایر میباشند
    آقای فرماندار ، از اداره عشایری بخواهید که مگه این اداره محترم عشایر را در کجا اسکان داده که زندگیشون در اوج بدبختی میگذره.

*

آخرین عناوین
پربیننده ترین
پربحث ترین

 
 

You need to log in to vote

The blog owner requires users to be logged in to be able to vote for this post.

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.