پایگاه تحلیلی خبری دقیانوس - انعکاس اخبار شهرستان جیرفت |daqianus.com

 
 
کارخانه ای که فقط در جلسات افتتاح شد...

دولت تدبیر هم چرخ تراکتورسازی جیرفت را نچرخاند/سومین برند ساخت تراکتور باغی کشور در کما+تصاویر

۲۸ اردیبهشت ,۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۳۷
کد مطلب : 63455 پرینت
 

دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را ، در حالی که مسئولین دولتی اعم از جمله رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت جنوب استان کرمان خبر از افتتاح و راه اندازی کارخانه تراکتور سازی جیرفت می داد اما در فاصله ماههای پایانی دولت یازدهم مشاهدات خلاف این گفته ها را نشان می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دقیانوس ما ، با توجه به پتانسیل تولید سالانه بیش از  ۴.۵ میلیون تن محصول کشاورزی جنوب کرمان ضرورت استفاده از توان بخش خصوصی در زمینه مکانیزه کردن کشاورزی در این منطقه امری حیاتی به ویژه برای ایجاد اشتغال و توسعه بخش کشاورزی است.

سالهاست که فقط تابلوی بزرگ قرمز رنگ بر بالای سالن مونتاژ کارخانه تراکتورسازی جیرفت و جلوی چشم مسافران جیرفت – کهنوج و گوشه جاده خودنمایی می کند در منطقه ای که خود قطب کشاورزی کشور به شمار می اید و نیاز به خرید و استفاده از لوازم کشاورزی از جمله تیلر و تراکتور به شدت احساس می شود.

شرکت تراکتورسازی جیرفت از سال ۱۳۷۳ فعالیت تولید آزمایشی خود را در زمینه مونتاژ انواع تراکتورهای کمرشکن باغی تحت لیسانس شرکت گلدونی ایتالیا و تولید روزانه ۵ تراکتور در شهرک صنعتی این شهر آغاز کرده است و در حال حاضر ۱۰۰ درصد سهام این شرکت متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزان ایران متشکل از سرمایه بیش از ۲۰ هزار نفر از کشاورزان سراسر کشور است که سال ۸۹ به دلیل برخی مشکلات تعطیل شده است.

فعالیت این شرکت تراکتورسازی که از ۲۱ سال پیش آغاز شده است و در زمان فعالیت برای ۷۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد اشتغال می‌کرد بر همین اساس ضرورت دارد با رفع موانع خط تولید آن مجددا راه اندازی شود.

نصرت سالاری مدیر این شرکت در جلسه رفع موانع سرمایه‌گذاری​ در سال ۹۴ که در فرمانداری تشکیل شد می گوید:همکاری همه برای راه‌ اندازی خط تولید شرکت آماده و دنبال انتقال موتور سیستم از کشور آلمان هستیم و در واقع استارت کار کارخانه زده شده است.

سالاری اظهار داشت: با تخصیص تسهیلات لازم و از سوی دیگر فراهم بودن زیرساخت مناسب در این کارخانه فعالیت مجدد تولید تراکتور بعد از ماه مبارک رمضان (سال۹۴) شروع می‌شود.

وی می گوید:یکی از مشکلات عمده ما، معوق شدن تسهیلاتی است که در گذشته دریافت شده و این مساله، سود و جرایم تاخیر زیادی را به شرکت تحمیل کرده است.

سالاری افزود:در ابتدا با راه اندازی این کارخانه ۴۰ نفر در خط تولید و ۳۰ نفر هم در دفتر مرکزی تهران به صورت مستقیم مشغول به کار شدند که تا سال ۸۹ بیش از هزاران دستگاه از این تراکتور ها تولید و به بازار مصرف عرضه شد.

۱۲۰ عاملیت فروش تراکتورهای جیرفت در سطح کشور تعطیل شد

وی تصریح کرد: علاوه بر این برای فروش تراکتورهای کارخانه جیرفت ۱۲۰ عاملیت فروش در سطح کشور راه اندازی شده که با بحرانی شدن وضعیت کارخانه، این عاملیت ها هم تعطیل شد.
سالاری بیان کرد: کارخانه تراکتورسازی جیرفت با سرمایه اولیه ۲۱ میلیارد ریال با تولید تراکتورهایی از نوع کمرشکن باغی و گلدونی مدل ۲۳۸،۳۴۱ و مکستر در سطح کشور جایگاه ویژه ای داشت.
رییس هیات مدیره شرکت تراکتورسازی جیرفت هم نیز در ادامه این نشست با بیان این مطلب که ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات از بانک دریافت کرده ایم گفت: اکنون بیش از اصل تسهیلات به بانک عامل پرداخت شده اما سود و جریمه تاخیر باعث شده که هنوز ۳۰ میلیارد ریال دیگر به بانک بدهکار باشیم.
محمد اسکندری خاطرنشان کرد: این مساله مانع از دریافت تسهیلات جدید برای ما شده و درخواست دارم که تدبیری اندیشده شود تا بدهی قبلی این کارخانه تعیین تکلیف شود تا بتوانیم از تسهیلات جدید استفاده کنیم.
فرماندار جیرفت هم در این نشست گفت: در قالب کارگروه مثلث توسعه اقتصادی که در شهرستان راه اندازی شده، احیای کارخانه هایی که با مشکل مواجه شده بودند، در دستور کار قرار گرفت که کارخانه تراکتور سازی جیرفت هم یکی از این کارخانه ها می باشد.

فعالیت تولید شرکت تراکتورسازی جیرفت آغاز شد!!!

اما در این بین اظهارات محمود اسکندری نسب رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت در نوع خود جالب و قابل توجه بود که در مصاحبه ای با تسنیم خبر از فعالیت دوباره تراکتور سازی جیرفت می دهد ، راه اندازی جلسه ای و تراکتوری(کارخانه ای) که چرخش نمی چرخد.

رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت جنوب کرمان در ۲۷ خرداد ۱۳۹۴ گفت: فعالیت تولید شرکت تراکتورسازی جیرفت بعد از ۵ سال توقف آغاز شد.

محمود اسکندری نسب در این باره اظهار داشت: شرکت فوق از سال ۸۳ تا ۸۹ در شهرک صنعتی جیرفت در حال فعالیت بوده است. در کنار واحد، شرکت به دلیل تفکرات توسعه‌ای و افزایش تولید، اقدام به احداث یک واحد نیز در باقرآباد جیرفت به عنوان فاز توسعه ای طرح کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان بیان کرد: به‌دلیل مشکلاتی از سال ۸۹ تاکنون فعالیت شرکت به طور کامل متوقف بوده است که با پیگیری‌های مجددانه فرماندار محترم، سرمایه‌گذار و سازمان در جهت فعال‌سازی دوباره طرح، کارشناسی های لازم صورت گرفته و برنامه عملیاتی توسط سرمایه گذاران طرح ارائه شده است.

اسکندری عنوان کرد: مقرر شد حداکثر تا ۲ ماه آینده بهره برداری از شرکت تراکتورسازی جیرفت آغاز شود. این سازمان نیز مانند گذشته، آمادگی همکاری کامل در جهت فعالیت طرح و توسعه آن را دارد.

وی تصریح کرد: شرکت تراکتورسازی جیرفت ظرفیت تولید و مونتاژ ۴۰۰ دستگاه تراکتور باغی در سال را دارد.

گفتنی است پیش از این و در سال ۹۵ کارخانه تن ماهی ویس جیرفت نیز متوقف و تعطیل شد.

 
 
اشتراک در تلگرام اشتراک در واتس اپ اشتراک در فیسنما داغ کن - کلوب دات کام اشتراک در افسران پرینت
عناوین مرتبط
 
 

*

آخرین عناوین
پربیننده ترین
پربحث ترین

 
 

You need to log in to vote

The blog owner requires users to be logged in to be able to vote for this post.

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.