پایگاه تحلیلی خبری دقیانوس - انعکاس اخبار شهرستان جیرفت |daqianus.com

 
 
التیماتوم کشاورزان و مالکان رابری به آب منطقه ای کرمان:

انتقال آب هلیل رود به کرمان بعد از جنوب فریاد مردم رابر را هم درآورد/تصاویر

۲۷ خرداد ,۱۳۹۶ ساعت: ۰۳:۱۴
کد مطلب : 63822 پرینت
 

طرح انتقال آب سرشاخه های هلیل رود به سد شهیدان امیرتیموری(صفارود) و در نهایت به کرمان ، که از آن به عنوان بزرگترین خیانت در حق مردم جنوب استان یاد می شود پس از اعتراضات گسترده جنوبی ها اینبار فریاد اعتراض کشاورزان شهرستان رابر را نیز در پی داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دقیانوس ما  ،  جمعی از مردم شهرستان رابر که طی هفته های اخیر چندین مورد اعتراض خود را اعلام کرده اند ، ظهر امروز نیز با تجمع در محل پروژه انتقال آب رودخانه سرمشک (کندر تیل) که از سرشاخه های هلیل رود است اعتراض و التیماتوم خود را به اقدامات شرکت آب منطقه ای استان کرمان اعلام نمودند.

کاظم محمدی سلیمانی یکی از سران طوایف معترض و از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس در خصوص این تجمع به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دقیانوس ما  گفت: آب منطقه ای استان کرمان در اقدامی غیر کارشناسی و فاقد طرح زیست محیطی قصد دارد ، آب یکی از اصلی ترین سرشاخه های هلیل رود که منطقه ای شامل  ۵۵ روستا ،۲۵۰۰ خانوار و جمعیتی قریب ۱۰۵۰۰ نفر از جمله خانواده های شهدا ، ایثار گران وزرمندگان ومردم مستضعف را در بر می گیرد را از طریق لوله کشی به سد صفا رود جهت انتقال به کرمان جهت تامین آب هفت باغ عبور دهند .

وی افزود:ظهر امروز قریب ۳۰۰ نفر از کشاورزان ،مالکان ،خانواده شهدا ،رزمندگان وایثارگران با تجمع در محل رودخانه تیل در جوار روستای قنات ملک برای آخرین بار اعتراض خود را اعلام کردند .

محمدی بیان کرد :گرچه با حکم  دادستان کرمان این طرح که تخریب شدید محیط زیست را نیز در پی دارد موقتا متوقف شده است ولی مردم امروز با این حرکت خود به مسئولین پیام دادند در صورتی که این طرح  که آینده این ۵۵ روستا وقریب ۸۰۰ هزار نفر مردم جنوب کرمان را به خطر می اندازد ،به طور دائم متوقف نشود با ایستادن جلوی چرخ لودر و بلدوزرها جلوی آن را می گیرند .

وی با اشاره به تخریب گسترده محیط زیست وپوشش گیاهی منطقه در پی اجرای طرح انتقال آب گفت:منطقه گلی هوک که از مشهورترین مناطق دارای آب وهوا و پوشش گیاهی مناسب در استان است در این محدوده قرار دارد که پوشش گیاه کهکم منظره بسیار چشم نواز و بکری را خلق کرده که با حضور دستگاه های سنگین جهت حفر کانال قسمتی از آن نابود شده وسایر مناطق نیز در مغرض خطر تخریب جدی قرار دارد .

محمدی بیان کرد:پیش از این نیز شرکت آب منطقه ای کرمان با بستن دو سر شاخه مهم دیگر هلیل رود یعنی رودهای  رودبر وشصت فیچ  وهدایت آن به سمت سد صفا رود قسمت اعظمی از منابع تامین کننده آب سد بزرگ جیرفت را مسدود کرده است واکنون نیز با هدایت آب رودخانه تیل که از ارتفاعات پر آب سرمشک سرچشمه می گیرد علاوه بر اینکه منابع آب کشاورزی و آشامیدنی ۵۵ روستای شهرستان رابر را با مشکل مواجه میکند یکی دیگر از حوضه های آب ریز سد جیرفت و تالاب جازموریان را می بندد .

وی در پایان گفت:ما مردم محدوده رود خانه کندر تیل تحت هیچ شرایطی نمی گذاریم آب این منطقه به تاراج برود وهدف قرارگاه سازندگی خاتم النبیا را محرومیت زدایی از جامعه می دانیم ولی پیمانکاری این مجموعه در این طرح از بین بردن محرومان است و به عنوان یک رزمنده و نماینده خانوتده شهدا عاجزانه از مسئولین قرارگاه خاتم انبیا می خواهیم قرارداد پیمانکاری خود را فسخ کنند .

انتهای پیام/

 
 
اشتراک در تلگرام اشتراک در واتس اپ اشتراک در فیسنما داغ کن - کلوب دات کام اشتراک در افسران پرینت
عناوین مرتبط
 
 
  1. بنده خدا گفت:

    درود برعشایر غیور ایل محمدی

*

آخرین عناوین
پربیننده ترین
پربحث ترین

 
 

You need to log in to vote

The blog owner requires users to be logged in to be able to vote for this post.

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.