پایگاه تحلیلی خبری دقیانوس - انعکاس اخبار شهرستان جیرفت |daqianus.com

 
 
یادداشت:

 چرا کسی برای صدها افاغنه کشته در جاده های جنوب دل نمی سوزاند؟

۲۹ شهریور ,۱۳۹۶ ساعت: ۱۶:۴۱
کد مطلب : 64920 پرینت
 

شاید به این دلیل که اینها هموطن ما نیستند و خونشان به سرخی خون هموطنان ما نیست و به همین دلیل در دایره محصور نوع دوستی ما هم کمتر جایی دارند!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دقیانوس ما ، نواب کمالی در یادداشتی نوشت: دختربچه‌ای ٨ ماهه در تهران در ماجرای سرقت یک خودرو به قتل می رسد تا هفته ها تمام رسانه ها از آن می گویند، موضوع داغ تمام شبکه های اجتماعی در طی هفته های متوالی می شود و قصاص بانیان آن به مطالبه عمومی مردم در جای جای کشور تبدیل می گردد، تا اینکه حکم مجازات اعلام شده و متهم ردیف اول به اعدام محکوم می گردد. (امری ستودنی که شدت عواطف ما ایرانیان را نسبت به همنوع می رساند)

اما در گوشه ی دیگر این خاک در استان کرمان، هفته و ماهی نیست که خبر واژگونی چندین خودروی حمل افاغنه گاها با ۱۵ و بیشتر مسافر غیرقانونی را نشنویم که طی آن هر ماه دهها مهاجر افغان جان خود را از دست می دهند که در آخرین مورد دیروز سه شنبه در واژگونی خودرو سواری حامل این افاغنه در محور جیرفت- کرمان(حوالی دلفارد) ۱۰ نفر کشته و ۶ نفر هم بشدت مجروح شدند.


انسانهایی که در پی لقمه ای نان تمام بار مشکلات سفر و مهاجرت غیرقانونی را بر خود هموار کرده و به کشور دوست و برادر مسلمان خود ایران روی می آورند، اما اینجا در چنگال انسان نماهایی حیوان صفت افتاده و یا گروگان گرفته و از آنان اخاذی میشود و یا در حمل غیرقانونی با خودروهای مسافر کش با آنان رفتاری غیرانسانی میشود بطوری که در یک خودروی با ظرفیت ۴ نفر گاها ۱۵ تا ۲۰ نفر گنجانده میشود و به همین خاطر خیلی مواقع هم سالم به مقصد نمی رسند و جنازه آنان در جاده ها می ماند.
اما گویا شنیدن این خبرها هم برای ما مردم و هم برای مسئولین مان به امری عادی تبدیل شده و جان این انسانها هیچ برای ما مهم نیست.

شاید به این دلیل که اینها هموطن ما نیستند و خونشان به سرخی خون هموطنان ما نیست و به همین دلیل در دایره محصور نوع دوستی ما هم کمتر جایی دارند!
اما واقعیت این است که رسانه های ما در موارد مشابه مثل آنچه ذکر شد که نقش عمده را ایفا میکردند اما در این مورد بسیار اهمال بخرج داده و با تقلیل موضوع از قتل عمد به یک حادثه یا تصادف غیرعمد از کنار آن گذاشتند!
اینکه خودرویی سواری تا ۴ و ۵ برابر ظرفیت خود(گاها ١۵ تا ٢٠ نفر) افاغنه غیرقانونی را در مسیری چندصدکیلومتری بر روی هم حمل می کند و در مسیر با کمترین عدم تعادل خودرو واژگون میشود، اسم آن را اگر قتل عمد نگذاریم پس چه میتوان گذاشت؟ موضوعی که به کرات تکرار میشود و هفته و ماهی نیست که چندین مورد از آن را نشنیده باشیم و می رود به یک معضل در این استان تبدیل شود.
(این هم در پرانتز بگویم استان کرمان علاوه بر اینکه به کریدور امن انتقال مهاجرین افغان تبدیل شده، خود نیز بیشترین مهاجرین غیرقانونی را در خود جای داده و این مسأله ای در خور تأمل است که انتظار است بیشتر از جانب مسئولین و نیز نمایندگان این استان در مجلس مورد توجه و پرداخت قرار گیرد.)
اما در چرایی این رویداد، علاوه بر ضعف عوامل مربوطه در عمل به وظیفه قانونی شان، عامل مهم دیگر ضعف قانون است.

متاسفانه ما قانون بازدارنده محکمی در این مورد سراغ نداریم و بارها اتفاق افتاده مواردی که به دام قانون افتاده و نهایت خودرویشان چند ماهی و بیشتر توقیف گردیده و بعد هم آزاد شده و روز از نو و روزی از نو!
و با کمال تأسف باید بگویم این نه تنها احساس خطری متوجه افغانی کش ها نمی کند بلکه در بعضی نقاط به یک شغل پردرآمد در بین جوانانی که کسب و کار چندانی برای آنان فراهم نیست تبدیل شده است، جوانی که می بیند با دو بار حمل افاغنه می تواند پولی به اندازه حقوق یک سال یک کارمند را به جیب بزند و قانون هم درباره او سخت گیر نیست چرا به این شغل کثیف روی نیاورد؟
می طلبد نمایندگان ما در مجلس با رایزنی با قوه قضا بر وضع قوانین سخت گیرانه و بازدارنده در این باره اهتمام ورزند.

انتهای پیام/

 
 
اشتراک در تلگرام اشتراک در واتس اپ اشتراک در فیسنما داغ کن - کلوب دات کام اشتراک در افسران پرینت
عناوین مرتبط
 
 
  1. احمد گفت:

    احسنت دفغدغه همه است

  2. جمشید گفت:

    باسلام خدمت مسول زحمت کش سایت دقبانوس متاسفانه معزل قاچاق انسان نه تنها در خطه جنوب کرمان بلکه از استان همجوار یعنی س وب شروع و به سراسر کشور یاحتی تا مرزهای غربی ادامه مسیر میدهند به معزل واقعا خطرناکی تبدیل شده است که اکنون مجال برای پرداختن ان نیست وبایستی حضرتعالی را از نزدیک زیارت واز شبکه های مخفی قاچاق که چگونهگی دست به دست هم میدهند تاخودروهای حامل این همنوعان برادران دینیمان اععم از کوچک وبزرگ تا افراد
    سالخورده را با چه اوضاع اسفناکی منتقل مینمایند خودروی حامل یاموشکهای زمینی علاوبر به خطر انداختن جان سرنشینان ومردم کشور خودمان خیلی راحت از مسیر جاده های اصلی تردد وجان انسانها در قبال پول چگونه بی ارزش میشود از همان مبدا تا مققصد که هرکجا امکان دارد حرکت میکنند بدون هیچ مانعی قاچاق انسان وضع نا بسامانیست حتی عده ای در پوشش افغانی بااهداف شوم راحت تردد میکنند

*

آخرین عناوین
پربیننده ترین
پربحث ترین

 
 

You need to log in to vote

The blog owner requires users to be logged in to be able to vote for this post.

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.