پایگاه تحلیلی خبری دقیانوس - انعکاس اخبار شهرستان جیرفت |daqianus.com

 
 
به مناسبت روز تجلیل از اسرا و مفقودان مطرح شد؛

روزهای عاشورایی اسرا در زندان‌های بعثی به روایت نمایندگان آزاده مجلس

۱۰ مهر ,۱۳۹۶ ساعت: ۰۹:۳۳
کد مطلب : 64990 پرینت
 

نمایندگان آزاده مردم در مجلس در تشریح خاطرات عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) در اردوگاه های رژیم بعث عراق تاکید کردند که آن روزها از شورانگیزترین ایام زندگی‌شان بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دقیانوس ما ، یازدهم ماه محرم هم‌زمان با مصیبت دردناک اسارت اهل بیت پیامبر (ص) روز تجلیل از اسرا و مفقودین نامگذاری شده است، مجاهدان و آزادگانی که سال هایی از عمر خود را در اردوگاه‌های رژیم بعث عراق سپری کردند اما این اسارت با همه محدودیت‌هایش مانع برگزاری مراسم عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) نشد به طوریکه اسیران ایرانی با پیروی از کاروان اسیران عاشورا در اسارت آزادگی آفریدند.

نمایندگان آزاده مجلس دهم شورای اسلامی به بهانه روز تجلیل از اسرا و مفقودین به ایراد خاطرات عزاداری های خود از دوران اسارات در اردوگاه‌های رژیم بعثی پرداختند و اذعان کردند که آن روزها از شورانگیز‌ترین روزهای دوران اسارت‌شان بوده است، آنها همچنین در خاطرات خود از عزاداری‌های مظلومانه‌ای خبر دادند که با چوب خیزران بعثی‌ها همراه بوده است.

رحیمی: عزاداری مظلومانه اسرای ایرانی و پاسداشت مقام اباعبدالله‌ زیر رگبار شکجه‌‌های بعثی‌ها

علیرضا رحیمی نماینده آزاده مجلس دهم درباره خاطرات عزاداری‌های حسینی در زندان‌های بعثی عراق به خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، گفت: ایام محرم یکی از مواردی بود که اسرا در اردوگاه اسرای ایرانی آن را پاس‌ می‌داشتند، بزرگداشت حضرت اباعبدالله‌ (ع) علی‌رغم تمام سختی‌ها و حساسیت بعثی‌ها در طول ماه‌ محرم و صفر انجام می‌گرفت و هیچ گاه عزاداری متوقف نمی‌شد، البته عزاداری‌ها خیلی مظلومانه و با ارادات تمام نسبت به امام حسین (ع) انجام می‌گرفت.

علیرضا رحیمی

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در یکی از مراسم‌های عزاداری در روزهای اسارات، آنقدر صدای عزاداری اسرا شدت پیدا کرد که عراقی‌ها متوجه شدند و در نهایت به سلول‌ اسرای ایرانی هجوم آورده و اسرا را مورد شکنجه قرار دادند، البته پیش از آن درخواست کردند که سینه‌زنی قطع شود اما به دلیل بی‌توجهی اسرای ایرانی حمله فیزیکی کردند و اسرا را با کابل مورد آزار و اذیت قرار دادند.

عضو کمیسیون امنیت‌ ملی وسیاست خارجی در مجلس دهم، یادآور شد: شکنجه اسرای ایرانی در آن روز موجب توقف عزادار ی‌ها نشد، در واقع اسرای ایرانی عزاداری را در کمال مظلومیت و با وجود شکنجه ادامه دادند.

نوروزی: روزهای ماه محرم؛ شورانگیزترین روزهای اسرا در اسارت

حسن نوروزی از دیگر نمایندگان آزاده در مجلس دهم نیز به خاطراتی از روزهای عاشورا در دوران اسارات اشاره کرد و ضمن تاکید بر اینکه شورانگیزترین وضعیت زندگی اسرا در اسارت بعثی‌ها روزهای ماه محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی بود، گفت: سال ۱۳۶۰ در زندان استخبارات مرکزی بغداد در سلولی در طبقه ۲۲ مستقر بودیم، با حساب و کتاب روزهای سال از هنگامی که اسیر شده بودیم، متوجه شدیم که ماه محرم است از این رو هر روز در سلول کوچک خود سخنرانی و روضه خوانی می‌کردیم.

حسن نوروزی

نماینده مردم بهارستان و رباط کریم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: به دلیل فضای زندان، روزنه‌ای برای ورود نورخورشید به داخل نبود و تنها از پنجره هواکش ذره‌ای از نور خورشید به سقف سلول می‌تابید، در یکی از همان روزها یکی از هم‌سلولی‌های ما از تغییر در نور خوشید و سرخ رنگ تر شدن آن حدس زد که روز عاشوراست بنابراین با التماس و خواهش از یکی از نگهبانان عراقی سوال کردیم که آیا امروز عاشورا است؟ وی پس از سوال‌های مکرر ما پاسخ داد که بله روز عاشوراست این در حالی بود که ما با توجه به تغییر در رنگ نور خورشید حدس زده بودیم که روز عاشوراست؛ در حقیقت واقعیت عاشورا که خورشید گریه می‌کند را در زندان‌های بعثی درک کردیم.

وی در خاطره‌ای دیگر یادآور شد:  یکی از اسرا که از اهالی رباط‌کریم هم بود در زندان‌های بعثی به آموزش خط می‌پرداخت، در واقع روی خاک‌های نرم با استفاده از چوبی خطوط مختلف نستعلیق و غیره را به ما آموخت، در ازای این خدمت من به وی زبان عربی می‌آموختم. از این رو در روز عاشورا در زندان‌های بعثی به درخواست ایشان در ازای آموزش خط، درس‌هایی از واقعه عاشورا را برایش بازگو کردم.

نوروزی در ایراد خاطره‌ای دیگر از روزهای عاشورایی اسارت، ادامه داد: در دوسال از روزهای ماه محرم و به خصوص تاسوعا و عاشورای زمان اسارت، کنترل و اداره زندان‌های بعثی از عراقیان سلب می‌شد، در این روزها از اسرا می‌هراسیدند و عقب نشینی می‌کردند بنابراین اسرا به راحتی تردد و عزاداری می‌کردند.

وی با اشاره به خاطره‌ای دیگر از آن زمان، یادآور شد: در سال نخست اسارت یعنی سال ۱۳۵۹ آسایشگاه ما در عراق را هشتاد درصد از اعراب (عرب‌هایی بودند که با لنج‌های خود به خلیج فارس آمده بودند و اسیر شده بودند) و بیست درصد از فارسی زبانان تشکیل می‌دادند، در ماه محرم در آن زمان برای ارشاد این اعراب و دعوت آنها به اسلام تصمیم گرفتیم به نوحه خوانی به زبان عربی برای آنها پرداختیم، در نوحه خوانی شب عاشورا و در ادامه مراسم ما یکی از اعراب با صوت عربی محلی به نوحه خوانی در خصوص امام حسین (ع) پرداخت.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به دنبال نوحه خوانی این فرد عرب تمامی اعراب که هشتاد درصد آسایشگاه را شامل می‌شدند به پا خواستند و همراهی کردند، فردای آن روز اما با تحقیقاتی که از اسرا انجام گرفت؛ متوجه شدند که من سردمدار این نوحه خوانی بوده‌ام، لذا من را بعد از شکنجه فراوان به همراه دو اسیر دیگر در دستشویی زندانی کردند البته زندانی در دستشویی سبب شد تا شب هنگام که مجددا بعثیان اسرا را مورد شکنجه قرار دهند، ما در امان بمانیم، در واقع بعثی‌ها از یاد برده بودند که ما را از سایر اسرا جدا کردند.

کمالی‌پور: شکنجه و تنبیه ماحصل عزاداری روزهای ماه محرم در اسارت

یحیی کمالی‌پور نیز در این خصوص به ایراد خاطره‌ای از عزاداری‌های خود در اسارات پرداخت و تصریح کرد: در ایام محرم در خفی به انجام رسم مذهبی خود می‌پرداختیم، گرچه عراقیان مانع می‌شدند و هیچ زمانی اجازه عزاداری نمی‌دادند حتی به شدت اسرای ایرانی را  هم به دلیل عزاداری شکنجه می‌کردند و تاکید می کردند که امام حسین (ع) از آن ما بوده و خودمان وی را کشتیم بنابراین ارتباطی به شما ندارد، اما اسرای ایرانی به کار خود ادامه می‌دادند.

یحیی کمالی پور

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: عراقی‌ها در روزهای ماه محرم در اسارت جهت تشویش اذهان اسرا و آزار و اذیت از بلندگوهایی که در سراسر زندان‌های بعثی وجود داشت موسیقی‌هایی را با صدای بلند پخش می‌کردند، در یکی از روزها تعدادی از اسرا با تلاش بسیار بعضی از بلندگوها را خراب کردند.

وی افزود: اسرا در اسارات توانستند اسارت حضرت زینب(س) را درک کنند و با تمام وجود زجرها و مصیبت‌هایی که اهل بیت کشیدند را لمس کردند، در حقیقت اسرا واقعه عاشورا را در اسارت به خوبی درک کردند، امروز نیز موظف هستیم پیام عاشورا و هر نهضتی که متاثر از پیام عاشورا باشد را به نسل‌های آتی برسانیم.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با یادآوری هشت سال اسارت در زندان‌های بعثی، گفت: در سن ۱۳ سالگی اسیر شدم و تمام زجرها و مصیبت‌ها را تحمل کردم هرچند که این زجرها با مصیبت اهل بیت در روز عاشورا قابل نیست، تنها مفتخریم که ذره‌ای از آن شکنجه‌ها را درک کردیم.

خجسته:  شکنجه اسرا با چوب خیزران در روز عاشورا/ همراهی مرحوم ابوترابی در عزاداری‌های ایام محرم

امیر خجسته از دیگر نمایندگان آزاده و اسیر در زندان‌های بعثی به بهانه یازدهم محرم سالروز تجلیل از اسرا و مفقودان، گفت: آزادگان و اسرای ایرانی همیشه به یاد شهدا و اسرای کربلا بوده و خاطرات کربلای حسینی را شنیده بودند اما هنگامی که در شرایط اسارت قرار گرفتند، در زندان های مخوف بغداد آنچه بر غافله سالار شهدا گذشته بود را با جان و دل چشیدند.

امیر خجسته

نماینده مردم همدان، فامنین و قهاوند در مجلس شورای اسلامی با یادآوری شرایط سخت و اتفاقاتی که در ایام اسارت بر اسرای ایرانی گذشته است، گفت: اسرای ایرانی با یاد شهدا و اسرای کربلا به خصوص نام ابوالفضل العباس (ع) روزهای سخت اسارات را سپری می‌کردند، در واقع با نام ابوالفضل العباس لرزه به جان عراقی‌ها می‌افتاد.

خجسته با یادآوری اینکه اسرا با سردادن شعار یا‌حبیبی و یا‌حسین در اردوگاه به عزاداری می‌پرداختند، تصریح کرد: ماموران بعثی با چوب خیزران درروز عاشورا اسرایی ایرانی را شکنجه کردند و اسرا را از گفتن ذکر یا حسین منع می‌کردند، اما همانگونه که در کربلا تمام یاران اباعبدالله استقامت کردند و جنگیدند و در نهایت ظالمان را رسوا کردند، آزادگان ایرانی نیز در مقابل دشمن با تمام فشارها و آزارهایی که می‌دیدند یک لحظه از عزاداری امام حسین(ع) غافل نمی شدند.

وی ادامه داد: با آغاز ماه محرم اسرا نیز به راز و نیاز و عزاداری می‌پرداختند، اسرا لحظه ای از عزاداری درنگ نمی کردند، در این میان مرحوم ابوترابی هم با هدایت و راهنمایی های خردمندانه شان سختی روز عاشورا را برای اسرا آسان می کردند، ایشان از اسرا خواستند تا تمام کفش‌ها را به داخل سلول ببرند تا عراقی ها از تجمع اسرا برای عزاداری مطلع نشوند.

وی ادامه داد: با این حال ماموران بعثی به اسرا حمله ور شدند و آنها را مورد شکنچه سخت قرار دادند و عده‌ای را هم با چوب خیزران شکنجه کردند، در واقع روز عاشورا روزی بود که بعثیان به شدت اسرا را مورد اذیت و آزار قرار می دادند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: اسارت حضرت زینب(س) برای اسرای ایرانی که تجربه اسارت در زندان‌های بعثی را داشتند کاملا قابل درک است، در واقع صبر و مقاومت حضرت زینب(س) را الگوی خود قرار دادند و با تکیه بر آن روزها شرایط سخت را تحمل و سپری کردند، این موضوع در ایام عاشورا بیشتر ملموس بود.

انتهای پیام/

 
 
اشتراک در تلگرام اشتراک در واتس اپ اشتراک در فیسنما داغ کن - کلوب دات کام اشتراک در افسران پرینت
عناوین مرتبط
 
 

*

آخرین عناوین
پربیننده ترین
پربحث ترین

 
 

You need to log in to vote

The blog owner requires users to be logged in to be able to vote for this post.

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.