پایگاه تحلیلی خبری دقیانوس - انعکاس اخبار شهرستان جیرفت |daqianus.com

 
 
یادداشت وارده:

شرحی بر فرافکنی های مرعشی و فرار از شفاف سازی مولی الموحدین/مردم کرمان با هر ساز ماهان می رقصند

۱ آبان ,۱۳۹۶ ساعت: ۰۷:۴۴
کد مطلب : 65132 پرینت
 

حسین مرعشی به قاعده همیشگی اش یعنی حاضر جوابی خواست جواب سخنان انقلابی سردار ابوحمزه را بدهد. و علاوه بر تکذیب سخنان ایشان و کنایه به مجموعه سپاه تمامی اقدامات عمرانی صورت گرفته در کرمان از سوی مجموعه های تحت نفوذش را بدون هیچ رانت و فسادی توصیف کرده است که دیگران از انجام آن عاجر هستند.

یادداشت وارده/کسانی که اندک آشنایی با این فعال سیاسی رفسنجانی داشته باشند بی تردید این روحیه اش را تایید می کنند که مرعشی همواره سعی می کند با حاضرجوابی به انتقادات وارده به او و تیمش واکنش نشان دهد و با صغرا و کبرا سازی ها نتیجه را جویده در دهان مخاطبینی بگذارد که در بسیاری از موارد حوصله تجزیه و تحلیل گفته ها را ندارند. و پس از آن دستگاه های رسانه ای و تبلیغاتی نزدیک به ایشان دست به کار می شوند و آنقدر بمبارانشان را در بوق و کرنا می کنند تا فضا را به گونه ای دلخواه تغییر دهند و مرعشی را پیروز آن بدانند که طبق معمول در جدال بین جریان مقابلش فائق آمده است.

اما این همه ماجرا نیست. زیرا مرعشی و جریان اصلاحات و جریانات همسو با آن همواره مخاطبین منفعل را گیرنده پیام خود هدف گذاری می کنند تا از این رهگذر حقیقت کتمان و راه بر هر گونه تحلیل و تفسیر بسته شود و از آنجایی که این دسته از مخاطبین کمیت بیشتری در فضای رسانه ای و مجازی دارند طراحان پیروزمندانه بر طبل جوابیه های خود می زنند.

جوابیه حسین مرعشی به اظهارات سردار ابوحمزه در روزنامه حزب متبوعش نیز در راستای همین مقوله است. فرافکنی و بیان اظهاراتی برای به انقیاد درآوردن اذهان مخاطبینی که حوصله ای برای تحلیل آن چه که بود وآن چه جواب داد را ندارند. اما در این نوشته کوتاه بر برخی از آنچه که باید مرعشی می گفت ولی نگفت اشاره می شود.

مرعشی در­ بخشی از مصاحبه در پاسخ به سردار ابوحمزه گفته است: «هیچ ارتباطی بین آقای مهدی جهانگیری و کارگزاران وجود ندارد. آقای مهدی جهانگیری نه عضو کارگزاران است و نه هیچ وقت عضو کارگزاران بوده، نه با هیچ کدام از موسساتی که در کرمان توسط موسسه مولی‌الموحدین احداث شدند و ایشان به آنها اشاره کرده ارتباطی دارد». اما وقتی مخاطبی فعال این پاسخ را با آنچه که سردار ابوحمزه گفته است مقایسه می کند متوجه می شود که هیچ ربطی میان آن دو وجود ندارد. زیرا فرمانده سپاه ثارالله در گفته هایش اصلا درباره ارتباط بین جهانگیری و کارگزاران سخنی نمی گوید وهرگز این ادعا را به زبان نمی آورد. حالا مرعشی چگونه این را به هم ربط داده احتمالا باید بر مبنای این ضرب المثل باشد که «حرف را وسط بیانداز صاحبش بر می دارد».

مرعشی قویا و حتی با ریشخند این گونه می گوید که کارگزاران هیچ نقشی در مسائل کرمان ندارد و دفتر حزب شش ماه پیش در کرمان تاسیس شده است. و در ادامه اقدامات انجام شده در کرمان را ذیل موسسه خیریه مولی الموحدین ذکر می کند. اما گزاره اصلی به عنوان پاسخ جناب مرعشی در این نوشتار این است که موسسه مولی الموحدین بدون رانت حاصله از پیوند ایشان با حزب کارگزاران و دولت اقای هاشمی میسر نبوده است. اگر از این زاویه بنگریم بی تردید رد پایی کارگزاران در کرمان برایمان مشهود تر می شود چیزی که سردار ابوحمزه هم آن را اظهار کرد.

مرعشی در مصاحبه با «سازندگی» از اقدامات اقتصادی و اشتغال زایی مولی الموحدین می گوید و آن را جز افتخارات می داند. و این گونه وانمود می کند که سپاه با این توسعه مخالف است. اما مگر می شود سپاه که خود در عمران و توسعه و آبادانی این کشور پس از جنگ پیش قدم بوده و سهم به زایی نیز در آن داشته است مخالف توسعه باشد؟! پر واضح است که جوابیه مرعشی به اظهارات فرمانده سپاه ثارالله کاملا بر محور مغالطه و پاسخ به افکار عمومی منفعل است نه پاسخ به سردار ابوحمزه. بی تردید سپاه پاسداران و سپاه ثارالله و فرمانده آن نه با توسعه بلکه با رانت و انحصار و فساد ناشی از آن مخالف هستند چیزی که اقدامات مولی الموحدین در کرمان کاملا مشهود است. مگر این که حسین مرعشی این گونه توجیه بیاورد که بدون رانت توسعه میسر نیست. و فساد هم که نتیجه قطعی رانت هست غیرقابل اجتناب است پس یا توسعه همراه با فساد و انحصار یا محرومیت و توسعه نیافتگی همیشگی!

مرعشی ماهان را افتخاری برای کرمان دانسته است. اما در جواب باید گفت این افتخار نیست بلکه انحصار هواپیما در کرمان است که مردم مجبورند با هر ساز ماهان برقصند. اگر ماهان افتخار مردم کرمان است و اگر مردم کرمان شایسته این افتخار هستند چرا نباید شایسته منفعت حول رقابت باشند؟ چیزی که در هواپیمایی کرمان جایی ندارد. آیا انحصار به جهت منفعت از اصول توسعه است؟!

مولی الموحدین تا جایی که در جهت توسعه گام بردارد قابل تقدیر است اما آنجا که شائبه فساد بر آن مترتب می شود قضیه جور دیگری است. چرا مرعشی با این جمله که «مگر خیریه ها هم گزارش می دهند» راه را بر هر گونه نظارت و شفاف سازی مالی بسته است؟ چرا وقتی زنگ نظارت بر آن به صدا در آمد مولی الموحدین به یکباره و در اقدامی عجیب بند ۱۳ اساسنامه اش را تغییر داد و راه را بر موروثی شدن آن باز کرد؟

مرعشی در مصاحبه اش صنایع ایجاد شده در کرمان را از سوی جریانش امانت دارانه و بدون هیچ رانت توصیف کرده است. اما وقتی ریزبینانه به آن نگاه می کنیم صحت سخنان سردار ابوحمزه بیشتر آشکار می شود. به عنوان نمونه رانت نهفته در مولی الموحدین که با هدایت شخص حسین مرعشی است آنجا جدی تر می شود که این موسسه به پشتوانه سیاسی حزب کارگزاران در دهه ۷۰ و پس از آن از امکانات ملی و دولتی زیادی برای فعالیت های اقتصادی ای که ظاهر آن انتفاع مردم نجیب کرمان بوده است استفاده کرده است؟ به عنوان نمونه باید گفت اگر رانت اطلاعاتی و حمایت دولت آقای هاشمی نبود هیچ گاه ماهان به وجود نمی آمد. و چه کسی است که نداند رانت خود فساد انگیز و فسادآور است.

هفت باغ نیز از قاعده رانت و خیانت در امانت این دوستان مستثنی نیست. باید از آقای مرعشی پرسید که خرید زمین‌‌های ملی با قیمت بسیار پایین و با استفاده از رانت ناشی از نفوذ مدیران و نوع  واگذاری آن ها با قیمت های بسیار بالاتر به مردم اگر رانت نیست پس چیست؟ البته از ردپای شهرام جزایری در تصرف زمین های هفت باغ نیز نباید غافل شد. مسئله ای که همچنان در هاله ای ابهام وجود دارد.

به همین ترتیب می توان تک تک اقدامات مولی الموحدین و ارتباط آن با کارگزاران و فساد ناشی از آن در کرمان را بررسی کرد. اما فی الحال به همین اندک موارد بسنده می شود.

انتهای پیام/

 

 
 
اشتراک در تلگرام اشتراک در واتس اپ اشتراک در فیسنما داغ کن - کلوب دات کام اشتراک در افسران پرینت
عناوین مرتبط
 
 
 1. مرتضی گفت:

  چه طور می شود برای صد ملیون تومان وام گلخانه از سازمان کشاورزی و بانک کشاورزی باید ده جا کمر خم و راست کرد و آخرش هم بشود یا نه ولی چه جوری برای کجا همین موسسه به قدرت مرعشی در بانک در حال فرمولیته سازی دریافت ۱۵۰ میلیون دلار = ۶۰۰۰ میلیون تومان به اسم جنوب کرمان است.

 2. abozar7171 گفت:

  مرگ بر ضد ولایت فقیه

 3. پرینتر گفت:

  ممنون از سایت بسیار خوبتون خیلی مفید و پر محتوا بود

 4. امیری گفت:

  آقای مرتضی این ۱۵۰ میلیون دلار به اسم گلخانه سازی در جنوب کرما ن به کام این بنیاد با اسم خیریه قرار است داده شود که باید سازمان کشاورزی که این برنامه را تائید کرده است بگوید در کجا قرار است این پول و گلخانه ها خرج شود و چرا به دلار که ادعای بی خبری دارند .

*

آخرین عناوین
پربیننده ترین
پربحث ترین

 
 

You need to log in to vote

The blog owner requires users to be logged in to be able to vote for this post.

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.